2025-02-22

Magnus Lindmark toppade med guld i Veteran-VM

Det är inte bara ungdomar som tävlar i IFK. En IFK:are ur det något äldre gardet reste till de tyska orterna Rupholding och Reit im Winkl för att tävla i Veteran-VM i skidorientering eller World Masters Ski Orienteering Championships som det heter internationellt. Nämligen Magnus Lindmark.

Ett guld och ett silver i M55 kunde han bärga hem till Kiruna. Vid guldloppet slog han den finske storveteranmästaren Antti Virtanen som inte förlorat ett enda veteranlopp i skidorientering på säkert ett tiotal år. Så det var med andra ord en imponerande bedrift. Vid silverloppet så var det nämnde Antti Virtanen som vann.

På bilden sitter (på prispallen som sig bör) till vänster om Magnus en annan Magnus, nämligen Eliasson, som bott ett flertal år i Kiruna kring millenieskiftet (nu tävlandes för Domnarvets GoIF, Borlänge). Eliasson som tävlar i M50 kunde bärga hem en trippel i silvermedaljer.

Vi säger grattis till båda!